Lue vastaus
Meillä on pihakiveä autokatoksessa ensimmäistä talvea. Nyt kivien pintaan tulee sellaista valkoista härmää, joka tarttuu kengän pohjaan ja kulkeutuu sisälle. Mitä se on ? Miten sen saa pois ?
Päivitetty 7.5.2012 |
0
Avainsanat harjaus, pesu, härme
Lue vastaus
Estääkö ns. katekangas kiveyksen saumojen vihertymisen välittömästi kivien alle asennettuna ?
Päivitetty 2.5.2012 |
0
Avainsanat katekangas, saumausaine, rikkaruoho
Lue vastaus
Haluaisimme viimeistellä tontin laidalla olevan, loivan rinteen pyöreillä kivillä siistimmäksi. Miten rinne pitäisi rakentaa ja miten saisimme rikkaruohot pysymään poissa kivien välistä?
Päivitetty 4.10.2011 |
1
Avainsanat Seulanpääkiveys, rinne, pohja, humusmaa, katekangas, rikkakasvit, muuri, kasvualusta, hoito
Lue vastaus
Miten laatoista saa pois veden aiheuttamat vaaleat läiskät? Laatat ovat betonilaattoja ja kun ne ovat kuivuneet ladonnan jälkeen, niihin jää ikävän näköisiä vaaleita läiskiä.
Päivitetty 5.9.2011 |
0
Avainsanat läiskät,vaaleat,kalkkihärme
Lue vastaus
Mitäs tehdä kun Kekkilän Sammalsyöjää on levitetty pihalaatoitukselle noin 140 neliön alueelle. Tarkoitus oli poistaa sammal, mutta lopputulos on ruskean pilkullinen pihalaatoitus. Olisiko joku aine, jolla sen voisi puhdistaa täplistä?
Päivitetty 5.9.2011 |
0
Avainsanat sammalsyöjä, aine, puhdistaa