Lähetä oma kysymys Pihakivimestarille
13 Vastausta

Pihatiet

Tontin ajoliittymän pinnoittaminen ?

Lue vastaus Taajamatielle on luvassa asfaltti kuluvan kesän aikana ja itse olemme päällystämässä pihan puolta betonikivin. Tonttimme ajoliittymään, asfaltin ja pihakiveyksen väliin, on jäämässä epämääräinen murskesuikale. Miten menetellä kun haluaisimme että tulotie / ajoliittymä on kuitenkin asiallinen ja edustava ?
Päivitetty 7.5.2012 | 0
Avainsanat tulotie, ajoliittymä, murskesuikale, suikale

Voinko hyödyntää purkutiilejä pihan pinnoitteeksi?

Lue vastaus Asun vanhassa puutalossa, jonka pihaan haluisin ajan henkeen sopivan pinnoitteen. Olen ajatellut hyödyntää vanhoja purkutiiliä. Mitä mieltä ajatuksesta ja olisiko mitä muita vaihtoehtoja ?
Päivitetty 2.5.2012 | 1
Avainsanat tiilipinta, pihakivi,kierrätys

Kumpi asennetaan ensin - pihakiveys vai asfaltti?

Lue vastaus Ajotiellemme on tulossa pätkä asfalttia, joka tulee yhtymään pihakiveykseen. Asennetaanko pihakivet ensin ja sitten asfaltti, vaiko päinvastoin ?
Päivitetty 1.5.2012 | 1
Avainsanat asfaltti

Saako kivituhkan pölyämättömäksi?

Lue vastaus Haluaisimme jättää autotallin edustan ja osan kulkuväylistä kivituhkapinnoitteiseksi. Onko kivituhka mahdollista tiivistää niin ettei se kuivuessaan pölise, vai olisiko parasta laajentaa kiveys myös ko. alueille ?
Päivitetty 15.2.2012 | 1
Avainsanat kivituhka, kiviverhous

Sateinen syksy ja pihakivien täryttäminen?

Lue vastaus Olemme koko syksyn latoneet pihakiviä kivituhkan päälle reilun sadan neliön alueelle. Työ on ollut hidasta näin sateisena syksynä. Viimeistelytyöt ovat jääneet turhan myöhäiseen ajankohtaan. Nyt kysynkin kivien täryttämisestä. Onko täryttämisessä mitään ongelmaa näin myöhään syksyllä? Yöpakkasia lupaa ja sadekelejäkin pääasiassa - luntakin jo vähän sateli yhtenä aamuna. Pihalla olisi tarkoitus ajaa talven aikana henkilöautollakin, joten täryttäminen kuuluisi asiaan. Kivet ovat antiikkikiviä. "Matti Myöhäinen"
Päivitetty 13.10.2011 | 2
Avainsanat tiivistäminen, sääolosuhteet, syksy
« 1 2 3